Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Noul model Karma

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Noul model Karma la data de Dum Apr 24, 2011 11:02 am

tinkkker

tinkkker
Founder
Founder
Dupa ce a strans fonduri de un miliard de dolari, Fisker Automotive se pregateste sa onoreze cele 3000 de precomenzi pentru modelul Karma.

Apple a spart piața telefoanelor mobile cu iPhone, Fisker Karma încearcă același lucru la automobile.
Lansarea sedanului sportiv cu propulsie hibridă Fisker Karma, programată inițial pentru sfarșitul anului 2009 și amânată datorită lipsei de fonduri, va avea loc probabil in urmatoarele două luni. Compania a reușit să strângă fonduri de peste un miliard de dolari, pregătind expunerea autovehiculelor în showroom-uri în mai sau iunie și primele livrări pentru iunie-iulie. Deși nu a fost lansat încă, 3000 de clienti au angajat precomenzi.

Finanțarea a fost posibilă prin atragerea de fonduri de la investitori, inclusiv producătorul de baterii A123 Systems care furnizează baterii pentru modelele Chrysler, precum și prin obținerea de fonduri de 528 de milioane de dolari de la Departamentul Energiei pentru producția de automobile ecologice.

Prezentat în 2008 la salonul de la Detroit, modelul Fisker Karma avea un preț estimat inițial la 80.000 de dolari care între timp a crescut la 95.900 de dolari și o greutate inițială de 2.086 kg care a ajuns la 2.495 kg. În ciuda greutății sporite, performanțele au rămas aceleași, Karma accelerând de la 0 la 100km/h în mai puțin de 6 secunde, atinge o viteză maximă de 200km/h pe programul sport, care combină propulsia electrică și cea cu combustie, iar bateriile asigură o autonomie de 80 de kilometri în mod electric.

Echipa care a proiectat Fisker Karma este formată din specialiști care au participat la realizarea unor modele precum Rolls Royce Phantom, Ford GT și BMW Seria 5, iar unul dintre fondatori este Henrik Fisker, omul din spatele Aston Martin DB9, Aston Martin V8 Vantage și BMW Z8.

Dacă-aş fi trăsnet v-aş trăsni,
V-aş îneca dacă-aş fi apă,
Şi v-aş săpa mormântu-adânc
Dac-aş fi sapă.
Dacă-aş fi ştreang v-aş spânzura,
Dacă-aş fi spadă v-aş străpunge,
V-aş urmări dac-aş fi glonţ,
Şi v-aş ajunge.
Dar eu, deşi rămân ce sunt,
O voce-adâncă îmi murmură
Că sunt mai mult decât orice,
Căci eu, sunt ură.

Vezi profilul utilizatorului http://www.design-art.forumz.ro

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

Forumgratuit.ro | © PunBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti un blog